Liczba odwiedzin: 577
» Korpus Tekstów Łacińskich Jana Dantyszka
Copyright © Pracownia Edytorstwa Źródeł i Humanistyki Cyfrowej AL UW

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, redystrybucji, publikowania, rozpowszechniania, udostępniania czy wykorzystywania w inny sposób całości lub części danych zawartych na stronie Pracowni bez pisemnej zgody właściciela praw.

Dokumenty łacińskie wystawione przez Jana Dantyszka – wprowadzenie

Znanych nam 36 dokumentów łacińskich sygnowanych przez Jana Dantyszka wystawionych zostało powagą sprawowanych przez niego urzędów biskupich. 20 spośród nich wystawił jako biskup chełmiński w latach 1533-1537, 16 zaś – jako biskup warmiński w latach 1538-1547. Są wśród nich przede wszystkim mandaty, przywileje, ich potwierdzenia i unieważnienia, zatwierdzenia i odwołania z funkcji, pokwitowania, a także dyspozycja prawna, darowizna, sentencja wyroku sądowego, rezygnacja z probostwa, potwierdzenie testamentu, pełnomocnictwo i poświadczenie święceń kapłańskich.

Tylko 8 dokumentów zachowało się w postaci oryginałów. Źródła prymarne pozostałych to bruliony (16) i kopie (9, w tym 6 kopii kancelaryjnych). Źródła te zostały zarejestrowane przy okazji poszukiwań korespondencji Dantyszka, nie jest zatem wykluczone, że dodatkowa kwerenda pozwoli na odnalezienie dalszych dokumentów.

Ponieważ tekst dokumentów charakteryzuje się wysokim stopniem sformalizowania, nasuwa się pytanie o sens włączania ich do korpusu tekstów autorskich. Jednak wiele wskazuje na to, że Dantyszek osobiście formułował teksty przynajmniej części wystawianych przez siebie dokumentów. Podczas gdy oryginały przeważnie spisane są ręką sekretarza i czasem tylko podpisywane własnoręcznie, większość znanych nam brulionów dokumentów to autografy Dantyszka. Zachowały się także bruliony spisane ręką sekretarza. Były one jednak prawdopodobnie dyktowane przez wystawcę, na co wskazują prowadzone ostatnio przez Katarzynę Jasińską-Zdun badania nad funkcjonowaniem kancelarii biskupiej Dantyszka. Na jednym z brulionów sekretarskich znajdują się też własnoręczne poprawki biskupa.

Anna Skolimowska

→ przejdź do dokumentów