Liczba odwiedzin: 968
» Korpus Tekstów i Korespondencji Jana Dantyszka
Copyright © Pracownia Edytorstwa Źródeł i Humanistyki Cyfrowej AL UW

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, redystrybucji, publikowania, rozpowszechniania, udostępniania czy wykorzystywania w inny sposób całości lub części danych zawartych na stronie Pracowni bez pisemnej zgody właściciela praw.

List #47

Ioannes DANTISCUS do Mikołaj GRABIA
Heilsberg (Lidzbark Warmiński), 1540-12-17

Regest polski:

Dantyszek żali się adresatowi, że ponownie oskarżono go przed królową [Boną], twierdząc jakoby miał z pewnymi senatorami [pruskimi], a zwłaszcza z radą miasta Gdańska, przygotowywać bunt i w tym celu prowadzić tajne narady. Ponieważ początkowo nie dał wiary tym doniesieniom, nie wspomniał o nich udającemu się na dwór kasztelanowi gdańskiemu [Achacemu Cemie] i nie przekazał za jego pośrednictwem żadnej wiadomości w tej sprawie. W przekazanym mu jednak przez Cemę liście królowa wezwała go, by wywiązywał się ze swoich powinności jako senatora i wiernego doradcy, w tonie sugerującym, że tego nie czyni.

Dantyszek obawia się, że przyczyna donosu może być ta sama, co kilka lat wcześniej, kiedy adresat w związku z tą właśnie sprawą odwiedził go w Lubawie. W liście do królowej Dantyszek broni swojej niewinności. Liczy, że Grabia również o niej zaświadczy przez Boną, albo przynajmniej wybada, kim są ludzie, którzy w złej wierze na niego donoszą. Pragnie ich pozwać przez trybunał królewski. Wówczas królowa przekona się o jego niewinności i wierności.




Rękopiśmienne podstawy źródłowe:
1kopia język: łacina, XVI w., BJ, 6557, k. 392v-393r
2kopia język: łacina, XVIII w., BCz, 57 (TN), Nr 171, s. 691-693
3kopia język: łacina, XVIII w., BCz, 274, Nr 247, s. 496-497
4regest z ekscerptami język: łacina, polski, XX w., B. PAU-PAN, 8243 (TK 5), a.1540, k. 43r-v
Podobizny źródeł dostępne tylko po zalogowaniu

Pełny tekst dostępny tylko po zalogowaniu