Liczba odwiedzin: 764
» Korpus Tekstów i Korespondencji Jana Dantyszka
Copyright © Pracownia Edytorstwa Źródeł i Humanistyki Cyfrowej AL UW

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, redystrybucji, publikowania, rozpowszechniania, udostępniania czy wykorzystywania w inny sposób całości lub części danych zawartych na stronie Pracowni bez pisemnej zgody właściciela praw.

List #2012

Ioannes DANTISCUS do Tiedemann GIESE
Heilsberg (Lidzbark Warmiński), 1538-12-09

Regest polski:

Dantyszek ustosunkowuje się do rady wojewody malborskiego [Jerzego Bażyńskiego] w sprawie podatku. Zgodziłby się na zatrzymanie podatku do następnego sejmu [Prus Królewskich], gdyby wszyscy [radcy pruscy] byli jednomyślni, ponieważ jednak nie są, zamierza zastosować się ściśle do mandatu królewskiego i jak najszybciej wysłać pieniądze z podatku do Malborka.

Wobec braku dbałości większości [radców pruskich] o sprawy publiczne Dantyszek wyraża niepokój o losy przywilejów i immunitetów [pruskich] po śmierci sędziwego już wojewody [malborskiego]. Przewiduje, że bez jego wsparcia nie będzie w stanie ich bronić.

Dantyszek jest wdzięczny Giesemu i wojewodzie malborskiemu za współczucie, nie uważa jednak za konieczne interweniować na dworze królewskim, póki nie otrzyma odpowiedzi na swój list [IDL 2001]. Sugeruje, aby rozesłać wojewodom kopie listu [Rady Pruskiej] do króla w sprawie kontrybucji z ostatniego sejmu grudziądzkiego. Jeżeli Giese zechciałby to uczynić, ułatwiłby odwoływanie się do owego listu w razie konieczności obrony Dantyszka.

Dantyszek dowiedział się, że plebani: lubawski i kazanicki (?) (Casnicensis) domagają się od zarządców kościoła [w Chełmnie] zwrotu pieniędzy przekazanych niegdyś przez bractwo kapłanów na odbudowę kościoła po pożarze, który dotknął miasto za pontyfikatu Dantyszka. Dantyszek uważa ich żądania za niesłuszne.




Rękopiśmienne podstawy źródłowe:
1czystopis język: łacina, autograf, address in secretary's hand, BCz, 245, s. 109-112
2regest z ekscerptami język: łacina, polski, XX w., B. PAU-PAN, 8243 (TK 5), a.1538, k. 48

Publikacje:
1CEID 1/2 Nr 36, s. 156-159 (in extenso; angielski regest)
Podobizny źródeł dostępne tylko po zalogowaniu

Pełny tekst dostępny tylko po zalogowaniu