Liczba odwiedzin: 266
» Korpus Tekstów i Korespondencji Jana Dantyszka
Copyright © Pracownia Edytorstwa Źródeł i Humanistyki Cyfrowej AL UW

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, redystrybucji, publikowania, rozpowszechniania, udostępniania czy wykorzystywania w inny sposób całości lub części danych zawartych na stronie Pracowni bez pisemnej zgody właściciela praw.

List #1871

Ioannes DANTISCUS do [Tiedemann GIESE]
Hohenstein (Olsztynek), 1538-07-12

Regest polski:

Dantyszek opuścił Wrocław 18 [czerwca], 19 zaś król [Ferdynand I Habsburg] wyruszył stamtąd w kierunku Ołomuńca. Od 27 [czerwca] do 1 [lipca] Dantyszek przebywał w Krakowie, gdzie załatwił sprawy, powierzone mu listownie przez Giesego.

4 [lipca] para królewska [Zygmunt I i Bona Sforza] odprowadziła do Bochni młodego króla [Zygmunta II Augusta] udającego się na wojnę z "Wołochem" [Piotrem Rareșem].

Georg Hegel utrzymuje, że bulle [konfirmacyjne] zostały wysłane do Dantyszka i Giesego 9 kwietnia. Nie zna powodu, dla którego są tak długo w drodze. Dantyszek podejrzewa, że ich niedoręczeniu winien jest Dietrich von Rheden, który pragnie dostarczyć je osobiście, czego jednak Dantyszek nie poczytuje mu za zasługę.

Hegel bezzwłocznie wyśle Dantyszkowi rachunek, który nadesłać ma [z Rzymu] Quirinus Galler, a także dokument objęcia zarządu nad biskupstwem, który Samuel Maciejowski obiecał przekazać, gdy tylko król otrzyma decyzję papieża [Pawła III] w sprawie Giesego.

Z Krakowa Dantyszek wracał krótszą drogą przez Mazowsze, dlatego nie wstąpił z wizytą.




Rękopiśmienne podstawy źródłowe:
1czystopis język: łacina, autograf, BCz, 245, s. 37-38

Publikacje:
1CEID 1/2 Nr 15, s. 95-97 (in extenso; angielski regest)
Podobizny źródeł dostępne tylko po zalogowaniu

Pełny tekst dostępny tylko po zalogowaniu