Liczba odwiedzin: 248
» Korpus Tekstów i Korespondencji Jana Dantyszka
Copyright © Pracownia Edytorstwa Źródeł i Humanistyki Cyfrowej AL UW

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, redystrybucji, publikowania, rozpowszechniania, udostępniania czy wykorzystywania w inny sposób całości lub części danych zawartych na stronie Pracowni bez pisemnej zgody właściciela praw.

List #1823

Cornelis DE SCHEPPER do Ioannes DANTISCUS
Brussels, 1537-12-21

Regest polski:

De Schepper, na ile pozwalają mu obowiązki, zastępuje tym listem swój poprzedni list [IDL 6918], nie doręczony z powodu śmierci [faktora Fuggerów] Pompeiusa Occo.

De Schepper informuje Dantyszka, że właśnie został wezwany do wzięcia udziału w rokowaniach pokojowych cesarza z królem Francji w Perpignan i Narbonne. Ma się tam udać rozstawnymi końmi. Za nim podąży książę Aarschot margrabia [Philip II de CROŸ] oraz prawnik z Rady [Niderlandów]. Spotkanie miało rozpocząć się 17 grudnia. De Schepper spodziewa się pomyślnych rezultatów rokowań.

De Schepper informuje o buncie miast przeciwko księciu Geldrii [Charles II od Guelders]. Obecnie zawarto tam rozejm, jednak kilka twierdz i zamków ma zostać zburzonych, a daniny i powinności – złagodzone. Zdaniem De Scheppera Geldria zmierza ku demokracji pod wpływem doktryny Lutra.

De Schepper uważa, że Dantyszek w pełni zasłużył na koadiutorię warmińską, którą otrzymał od króla [Zygmunta I]. Sam jest zadowolony ze swojego losu.

De Schepper informuje Dnatyszka o losach dawnych znajomych i przyjaciół z dworu: Petrus [Mirabilis de Monteregale], dawny sługa Dantyszka, został stosownie do swoich potrzeb hojnie obdarzony beneficjami u [Mikołaja] Granvelli [tj. w Hrabstwie Burgundii]. Arcybiskup Lundu [Johan Weze] zyskał duży autorytet na Węgrzech i w Niemczech. Otrzymał znaczące opactwo od księcia Palatynatu Friedricha [II von Wittelsbach] i pensję od cesarza. Oprócz biskupstw posiada również liczne pomniejsze beneficja. Godschalk [Ericksen] ma się dobrze. Zmarli Melchior [Colditz?], który pozostawił po sobie nadspodziewanie duży majątek, oraz [Ulrich] Ehinger.

De Schepper obiecuje, że kiedy za około trzy miesiące powróci z podróży, napisze do Dantyszka o swoich sprawach rodzinnych.

Z nowin godne uwagi są jedynie przygotowania króla Anglii [Henry VIII Tudor] do czwartego małżeństwa.

De Schepper oferuje Dantyszkowi swoją pomoc, jeśli chciałby załatwić jakieś sprawy w Niderlandach. Może też ufać Wolfgangowi Hallererowi, który znacznie wzbogacił się przez ożenek, i Lasarusowi Tucherowi.

Informuje, że jego szwagierka Joanna [Donche] wyszła za mąż.

De Schepper, jego żona [Elisabeth Donche] i siostra [Joanna Donche], oraz Miklos Oláh polecają się Dantyszkowi.


            odebrano [1538]-02-22

Rękopiśmienne podstawy źródłowe:
1czystopis język: łacina, autograf, AAWO, AB, D. 6, k. 25-26
2kopia język: łacina, XX w., B. PAU-PAN, 8243 (TK 5), a.1537, 70r-71v
3ekscerpt język: łacina, niemiecki, XVI w., GStA PK, XX. HA Hist. StA Königsberg, HBA, G, K. 741, Nr 20
4regest z ekscerptami język: łacina, angielski, XX w., CBKUL, R.III, 31, Nr 324

Pomocnicze podstawy źródłowe:
1regest język: niemiecki, XX w., B. PAU-PAN, 8248 (TK 10), k. 676

Publikacje:
1DE VOCHT 1961 Nr DE, 374, s. 302-304, 316 (angielski regest; ekscerpt)
2HECKMANN 1999 Nr 40, s. 44-45 (niemiecki regest)
3CEID 2/2 (Letter No. 70) s. 392-396 (in extenso; angielski regest)
Podobizny źródeł dostępne tylko po zalogowaniu

Pełny tekst dostępny tylko po zalogowaniu